Tato pobaw się ze mną!

  • Dodano: 23 czerwiec 2016

Pomyśl, jak niesamowity jest świat, który nas otacza. Wokół dzieją się cuda. Jeśli nie będziemy próbowali ich dostrzec, to je przegapimy.

Wybitna filozof Erma Bombeck pisze o tym w artykule, zatytułowanym Jeśli tylko mogłabym przeżyć życie jeszcze raz: „Zaprosiłabym przyjaciół na kolację, nawet jeśli dywan byłby poplamiony, a sofa wyblakła. Usiadłabym z dziećmi na trawniku i nie martwiłabym się o plamy z trawy. Nie kupowałabym rzeczy tylko dlatego, że są praktyczne. Jeśli dziecko chciałoby mnie spontanicznie pocałować, to nie odpowiedziałabym: «Później, teraz umyj ręce przed jedzeniem». Częściej mówiłabym «kocham cię»i «przepraszam». Jednak przede wszystkim, gdybym dostała jeszcze jedno życie, doceniałabym każdą chwilę, przeżywałabym w pełni każdą sekundę”.

Twoje dzieci są żywymi cudami. W wyniku wielkiego uczucia począłeś dziecko. Co za niewiarygodny wyczyn! To krew z twojej krwi, kość z kości. Cud! Oczy i nos (twój nos!), żyjące, oddychające stworzenie ludzkie, które dorośnie i będzie myśleć, płakać, opowiadać żarty, zakochiwać się i pokonywać trudności. Dziecko to niesamowita istota! Nie pozwól, żeby dorastało bez ciebie.

Twoja pociecha jest aktywna, chce się uczyć i bawić. Ojcowie zaś są doskonałymi towarzyszami w grze i zabawie, więc ten czas może być najlepszą okazją do włączenia się w proces wychowania dziecka. Zachęcam do kreatywności, ale chcę zaznaczyć, że nie musisz wymyślać niczego niezwykłego. Jest mnóstwo znanych zabaw, które twoja latorośl zapewne bardzo polubi. Najważniejsze jest twoje poczucie zabawy: wygłupy na dywanie w salonie, noszenie dzieci na barana do łóżka, spontaniczna bitwa na śnieżki, łaskotki.

Te wszystkie naturalne formy zabawy i aktywności fizycznej znaczą dla dziecka więcej niż jakiekolwiek inne dokładnie zaplanowane wyjazdy wakacyjne. Dzieciaki uwielbiają, kiedy tata pozwala na siebie wskakiwać i jest przy tym pełen energii i delikatności. Ważne jest to, że kiedy dzieci raz zasmakują wygłupów domowych, będą o to prosiły co wieczór! Nic i nikt nie zastąpi ojca spędzającego czas z dziećmi. Dzieci pragną miłości pełnej zabawy i kreatywności, którą zapewniają im ojcowie. Odkrywanie różnych emocji wspólnie z dzieckiem pomaga w szczerości okazywania jego uczuć względem ciebie w przyszłości.

Ken Canfield, Zabawa, nauka, rozwój (fragment)

Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Możesz być zainteresowany również...