Sprawdź swoje oddanie

  • Dodano: 23 czerwiec 2016

Motywacja efektywnego ojca rośnie w miarę pojawiania się kolejnych trudności. Skuteczny ojciec powstaje, aby sprostać czekającemu go wyzwaniu. Łatwo jest być oddanym i zaangażowanym ojcem, kiedy wszystko idzie gładko i słodko. Kiedy golisz się rano w łazience i spoglądasz na kilkuletniego synka, zgarniającego sobie z buzi, przy pomocy plastikowego klocka, rozsmarowany krem do golenia, uśmiechasz się z rozczuleniem: – Dobrze być tatą! Ta sama łazienka dwanaście lat później wygląda nieco inaczej – widzisz swojego nastolatka, który rozciągając sobie ucho zastanawia się, ile kolczyków ma w nim zainstalować i jakiego mają być rodzaju. Nie jest już chłopcem, bezkrytycznie, bałwochwalczo cię naśladującym. W rzeczywistości często się krępuje, kiedy podchodzisz do niego, gdy jest z kolegami. To tylko etap rozwoju, ale wyjątkowo trudny i bolesny dla ojca. Wasza wzajemna relacja staje się męcząca i napięta. Jednak efektywny ojciec się nie poddaje. Pomimo wszystko nawiązuje kontakt, słucha, odpowiada, adaptuje się i przemienia oraz podejmuje wyzwanie. Co trzyma mężczyznę na posterunku, kiedy satysfakcja z wykonywanej pracy jest bliska zeru?

Z pewnością część odpowiedzi zawiera się w kultywowaniu ducha heroizmu, o którym pisał Teodor Roosevelt:

To nie krytyk się liczy: nie człowiek, który wytyka każde potknięcie siłacza albo wypomina dobroczyńcy, co mógł zrobić lepiej. Zasługa należy się temu, który stoi na arenie, którego rysy zamazuje pot zmieszany z kurzem… Lepiej jest mierzyć wysoko, podejmując wielkie wyzwania, aby ogłosić triumfalne zwycięstwo, nawet, jeśli poprzedza je seria niepowodzeń, niż stawać w szranki z ludźmi ubogimi duchem, którzy nie znając radości ni cierpienia, żyją na pograniczu światła i ciemności, na progu szarego zmierzchu, w którym nie ma ani zwycięzców, ani przegranych.

Przytoczone słowa zawierają tylko część odpowiedzi. Druga część mieści się w prostym stwierdzeniu, że skoro jestem ojcem, muszę zachowywać się, działać i reagować jak ojciec. Nie mogę przestać być ojcem tylko dlatego, że sytuacja jest trudna. Przeciwności i kłopoty nie zwalniają od odpowiedzialności. Ojcowie zawsze są ojcami. Ojcują swoim dzieciom. Oddani ojcowie zawsze są na posterunku, wypełniając swoje obowiązki. Efektywni ojcowie szukają wszelkich sposobów, aby zachować skuteczność działania w zniechęceniu ogarniającym człowieka przy niepowodzeniu i przeciwnościach losu.

Sprawdź swoje oddanie7okladka

Jak bardzo oddanym i zaangażowanym ojcem jesteś? Jednym ze sposobów sprawdzenia poziomu twojego oddania jest odpowiedź na sześć pytań zawierających charakterystyczne cechy zaangażowanego, oddanego taty:

  1.     Czy wypełniasz ojcowskie zobowiązania dynamicznie, zastanawiając się nad nimi i werbalizując je w rozmowach z dziećmi?
  2.     Czy na bieżąco monitorujesz swoje oddanie i zaangażowanie, aby być świadomym, kiedy jego poziom się obniża?
  3.     Czy aktywnie poszukujesz środków budujących i wzmacniających twoje ojcostwo, na przykład spotykając się z innymi ojcami?
  4.     Czy starasz się świadomie profesjonalizować ojcowskie powołanie, stosując te same wymagania jakościowe względem siebie jako ojca, jakie stosujesz w pracy zawodowej?
  5.     Czy twoja pewność siebie i zaufanie płyną z faktu, że jesteś ojcem i pełnisz rolę ojca?
  6.     Czy w przypadku trudności życiowych i wychowawczych, twoje oddanie i zaangażowanie wzrasta?

Innym sposobem na przetestowanie twojego oddania jest przeanalizowanie naszej trzyczęściowej definicji zaangażowanego ojcostwa:

  1.     Czy świadomie, publicznie przyznałeś się do swoich dzieci?
  2.     Czy świadomie i publicznie zobowiązałeś się do działania dla dobra swoich dzieci?
  3.     Czy regularnie poświęcasz swój czas, energię, siły i inne środki dzieciom, proporcjonalnie do pozycji, jaką zajmują na twojej liście priorytetów?

Odpowiedź na ostatnie pytanie jest chwilą prawdy dla każdego ojca. Czas jest prawdopodobnie najważniejszym miernikiem ojcowskiego oddania i zaangażowania. Spędzanie czasu z tatą jest jedną z głównych potrzeb każdego dziecka. Kiedy spytasz dziecko, jak się wymawia słowo miłość, ono odpowie, dzieląc na głoski: CZ – A – S. Jest to trudno dostępny towar w naszej zabieganej epoce. Jest cennym, chociaż ulotnym dobrem. Kiedy decydujemy się poświęcić nasz czas dzieciom, mówi to wiele o naszych życiowych priorytetach. Nie chciałbym zostać źle zrozumiany. Nie twierdzę, że ojcowie, którzy z niezależnych od siebie przyczyn nie poświęcają dzieciom tyle czasu, ile by chcieli, nie są oddanymi ojcami. Może lepszym sprawdzianem byłoby pytanie: gdybyś miał zupełnie wolny tydzień, bez pracy i zobowiązań – co zrobiłbyś z tym czasem? Czy zdecydowałbyś się na oddanie jego części do wyłącznej dyspozycji dzieci? Z pewnością zaangażowane ojcostwo to coś więcej niż czas, ale – jak już wspomniałem – jest on dosyć obiektywnym miernikiem twojego oddania.

Zadaj sobie jeszcze jedno pytanie testowe: czy w relacjach z dziećmi bardziej zależy ci na dużych wydarzeniach, czy też regularnie, każdego dnia wypełniasz swoje obowiązki, systematycznie wzmacniając waszą wspólną więź? Na przykład, czy angażujesz się w edukację swoich dzieci? Badani przez nas efektywni ojcowie są szczególnie zaangażowani w kształcenie swoich dzieci.


artykuł jest fragmentem książki „7 sekretów efektywnych ojców” K. Canfielda.

Możesz być zainteresowany również...