Spokój w ramionach ojca

Co uważam za sukces? Na przykład to, że mam trójkę dzieci. Nie poprzestaję na tym i chcę mieć więcej, niestety żona jeszcze się sprzeciwia (śmiech). Jeśli chodzi o pracę, to ją też mogę nazwać sukcesem. Krótko mówiąc – mam hobby, za które nieźle mi płacą.

Kiedy byłem mały, chciałem być detektywem. Po latach wyszło jednak tak, że za sprawą mamy trafiłem na medycynę. Musiałem się wtedy zastanowić nad wyborem zawodu w tak szerokiej dziedzinie, jaką jest medycyna. Wybrałem psychosomatykę – praca ta polega głównie na badaniu odruchów w ciele. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ widzę, jakie potrzeby mają dzieci, przede wszystkim mam na myśli fizyczną potrzebę bliskości rodziców. Zazwyczaj, kiedy dziecko czymś się denerwuje, chce przybiec i poczuć spokój w ramionach ojca, nawet przez chwilę. To właśnie w takich chwilach dziecko nabiera siły, energii. Znajduje wtedy to, czego szuka.

W leczeniu dolegliwości psychosomatycznych, zawsze pytam pacjentów jak rozwinęła się u nich ta choroba i w jaki sposób wspierali ich ich rodzice. Pomagałem im przez to poniekąd odkrywać ich relacje z rodzicami. Już od ponad pół roku prowadzę w Sankt-Petersburgu warsztaty dla ojców. Teraz jest to dla mnie najważniejszy kierunek, ponieważ uważam to za działanie profilaktyczne przed wszystkimi psychosomatycznymi chorobami.

Jak łączę pracę zawodową z wychowywaniem dzieci? Spotykam się z dwoma – trzema pacjentami w domu, żeby móc spędzić choćby te dziesięć minut więcej z dziećmi. Potrzebujemy tego zarówno my, jak i one. Każdy wie jak to jest, kiedy dziecko mówi „nie wychodzi mi, jak mam to zrobić”? Warto wtedy podejść do dziecka, objąć je i spytać „co się stało, w czym problem?” Ono najpewniej, gdy poczuje bliskość, odpowie „już wszystko w porządku tato, zrozumiałem”.

Przeczytałeś? Działaj:

  • Kontakt fizyczny jest równie ważny co wsparcie emocjonalne, więc okazuj swoim dzieciom bliskość.
  • Reaguj bez zwłoki na potrzeby dzieci. Staraj się ich wysłuchać i pokazać im, że mogą na Tobie polegać.
Redakcja Tato.Net

Autor

Redakcja Tato.Net

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa