Potencjał noworodka

Noworodek jest cudem samym w sobie i dla siebie. Ale największym cudem jest potencjał, jaki drzemie w tym szkrabie. Jeżeli miałeś możliwość towarzyszyć żonie w sali porodowej, to będziesz wspominał, jak twoja nowo narodzona córka złapała pierwszy oddech i zdrowo zapłakała. Pewnego dnia to samo dziecko zaśpiewa tak czysto, że wszyscy, którzy je usłyszą, będą poruszeni i zainspirowani. Czy pamiętasz swojego nowo narodzonego syna, otwierającego oczy po raz pierwszy w życiu i mrugającego odkrywczo? Tamte obrazy były słabe i zamazane. Kilka lat później to samo dziecko może otworzyć oczy i ujrzeć coś, czego jeszcze nigdy nie widziało, np. zauważyć, jak jeden związek chemiczny oddziałuje na inny, i już wiedzieć: oto jest lek na raka! Twoim głównym zadaniem jako ojca jest wychowanie dziecka w taki sposób, aby mogło się rozwinąć i zakwitnąć. Podobnie jak roślina potrzebuje światła i wody, tak dziecko potrzebuje twojej miłości i akceptacji. Te pierwsze lata są niezmiernie ważne, wykorzystaj je więc jak najlepiej. Dziecko musi być stymulowane intelektualnie, fizycznie oraz społecznie. Jest naprawdę dużo do zrobienia. Podczas pierwszego etapu ojcostwa twoje dziecko będzie bardzo zajęte. Będzie się uczyło raczkować, będzie próbowało utrzymać się na nogach, a potem stawiać pierwsze kroki. Będą wychodziły mu zęby, zacznie jeść samodzielnie. W ciągu pierwszego roku waga dziecka się potroi. Twoja pociecha nauczy się wielu nowych rzeczy, zacznie rozumieć słowa i gesty. „Nie zobaczysz tak szybkiego rozwoju na żadnym innym etapie” – pisze Paul Heidebrecht. – „Bezsilne niemowlę, które trzymałeś zaraz po porodzie, bardzo szybko stanie się żywym, rozmownym, ciekawym świata, wymagającym oraz kochanym szkrabem”. Dlatego gromadź informacje o swoim rosnącym dziecku: na jakim jest etapie rozwoju, jakie są jego zdolności umysłowe i sensoryczne, czego od ciebie oczekuje, co je rozśmiesza. Zbyt wielu ojców zostawia te badania matkom i nigdy nie znajduje odpowiedzi na powyższe pytania. Nie rezygnuj z czytania książek, które pomogą ci zdobyć wiedzę o rozwoju dziecka. Będzie to bardzo dobry punkt startowy ponieważ będziesz musiał być przygotowany na rozwój oraz zmiany przez jakie będzie przechodzić twoje dziecko od teraz aż do osiągnięcia dojrzałości. Ken Canfield, Tworzenie więzi (fragment) Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Noworodek jest cudem samym w sobie i dla siebie. Ale największym cudem jest potencjał, jaki drzemie w tym szkrabie. Jeżeli miałeś możliwość towarzyszyć żonie w sali porodowej, to będziesz wspominał, jak twoja nowo narodzona córka złapała pierwszy oddech i zdrowo zapłakała. Pewnego dnia to samo dziecko zaśpiewa tak czysto, że wszyscy, którzy je usłyszą, będą poruszeni i zainspirowani.

Czy pamiętasz swojego nowo narodzonego syna, otwierającego oczy po raz pierwszy w życiu i mrugającego odkrywczo? Tamte obrazy były słabe i zamazane. Kilka lat później to samo dziecko może otworzyć oczy i ujrzeć coś, czego jeszcze nigdy nie widziało, np. zauważyć, jak jeden związek chemiczny oddziałuje na inny, i już wiedzieć: oto jest lek na raka!

Twoim głównym zadaniem jako ojca jest wychowanie dziecka w taki sposób, aby mogło się rozwinąć i zakwitnąć. Podobnie jak roślina potrzebuje światła i wody, tak dziecko potrzebuje twojej miłości i akceptacji. Te pierwsze lata są niezmiernie ważne, wykorzystaj je więc jak najlepiej. Dziecko musi być stymulowane intelektualnie, fizycznie oraz społecznie. Jest naprawdę dużo do zrobienia. Podczas pierwszego etapu ojcostwa twoje dziecko będzie bardzo zajęte. Będzie się uczyło raczkować, będzie próbowało utrzymać się na nogach, a potem stawiać pierwsze kroki. Będą wychodziły mu zęby, zacznie jeść samodzielnie.

W ciągu pierwszego roku waga dziecka się potroi. Twoja pociecha nauczy się wielu nowych rzeczy, zacznie rozumieć słowa i gesty. „Nie zobaczysz tak szybkiego rozwoju na żadnym innym etapie” – pisze Paul Heidebrecht. – „Bezsilne niemowlę, które trzymałeś zaraz po porodzie, bardzo szybko stanie się żywym, rozmownym, ciekawym świata, wymagającym oraz kochanym szkrabem”.

Dlatego gromadź informacje o swoim rosnącym dziecku: na jakim jest etapie rozwoju, jakie są jego zdolności umysłowe i sensoryczne, czego od ciebie oczekuje, co je rozśmiesza. Zbyt wielu ojców zostawia te badania matkom i nigdy nie znajduje odpowiedzi na powyższe pytania. Nie rezygnuj z czytania książek, które pomogą ci zdobyć wiedzę o rozwoju dziecka. Będzie to bardzo dobry punkt startowy ponieważ będziesz musiał być przygotowany na rozwój oraz zmiany przez jakie będzie przechodzić twoje dziecko od teraz aż do osiągnięcia dojrzałości.

Ken Canfield, Tworzenie więzi (fragment)

Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Grzegorz Grochowski

Autor

Grzegorz Grochowski

Ojciec dwóch córek. Wykładowca w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Trener inicjatywy Tato.Net, założyciel Gdańskiej Akademii Dojrzałości. Animator życia kulturalnego, laureat Medalu Prezydenta Miasta Gdańska, w wolnych chwilach muzyk i kompozytor.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa

Sprawdź również: