Ojcowskie rozmowy: jak rozmawiać z synem o dziewczynach

 • 29/12/2017

 

 1. Daj dobry przykład poprzez to jak traktujesz jego matkę. Syn potrzebuje Cię, by doświadczyć zdrowej relacji i móc pójść w Twoje ślady.

 2. Zacznij rozmowę, gdy syn jest jeszcze odpowiednio młody, by nie był to dla Was żenujący temat. Niech pierwsze wiadomości dotyczące seksu pochodzą od Ciebie, tak by były wiarygodne.

 3. Bądź szczery co do Twoich oczekiwań względem syna. Rozmawiajcie o wartościach w życiu Waszej rodziny i dlaczego są one ważne.

 4. Odpowiadaj na jego pytania. Lepiej, żeby przychodził z pytaniami do Ciebie, niż zwracał się do innych źródeł, które mogą nie podzielać tych samych wartości co Ty.

 5. Porozmawiajcie o szacunku. Nie tylko o szacunku do dziewcząt, ale także o szacunku do samego siebie.

 6. Akceptuj jego uczucia. Nie powinien czuć się zakłopotany tym, co czuje do dziewcząt, może po prostu potrzebować delikatnych wskazówek, jak reagować na te uczucia.

 7. Zrozum, że jest duże prawdopodobieństwo, że w jego życiu pojawią się nachalne dziewczęta. Porozmawiajcie o tym, czego oczekiwałby od swojej przyszłej żony, żeby mógł ją od nich odróżnić.

 8. Zaangażujcie mamę! Oczywiście to Ty będziesz i powinieneś być głównym adresatem pytań w tych sprawach. Ale mama, w przeciwieństwie do Ciebie, może przedstawić Wam wgląd w sposób myślenia dziewcząt.

 9. Rozmawiajcie o seksie w kontekście odpowiedzialności. Szczerze przedstaw mu możliwe konsekwencje wypaczonego życia seksualnego.

 10. Daj mu znać, że masz dla niego czas. Oprócz jesteś jego ojcem i masz mu zapewnić wsparcie, jesteś także jego przyjacielem i zawsze go wysłuchasz.

 

 

Paweł Czuba

Autor

Paweł Czuba

Z wykształcenia historyk i dziennikarz (specjalizacja: nowe media). 12 lat doświadczenia pedagogicznego w pracy z młodzieżą w ramach Federacji Skautingu Europejskiego. Mąż Klary, tata Róży i Józefa. Odkrywa ojcostwo z Tato.Net od 2015 roku. Sekretarz Zarządu Fundacji Cyryla i Metodego. Fan Sienkiewicza, „Kilera” i szant.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa