Ojcowskie rozmowy: jak rozmawiać z córką o seksie

  • 29/12/2017

1. Zacznij odpowiednio wcześnie

Zajmij się tematem stosunkowo wcześnie. W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci zaczynają słyszeć o seksie. A bardzo często pierwsze informacje, które do nich dotrą, utrwalają się w ich umyśle. Upewnij się, że to Ty jako pierwszy przekazujesz im odpowiednie fakty i przekonania.

2. Przykład jest bardzo ważny

Nawet jeżeli ma to wpływ tylko pośredni, sposób w jaki traktujesz jej mamę i pozostałe kobiety, będzie miał wpływ na to, jak Twoja córka będzie postrzegała relacje z mężczyznami, a ostatecznie również seks.

3. Bądź szczery

Pomimo tego, jak wielką ochotę masz powiedzieć jej coś takiego, co ją przestraszy tak, że nie będzie chciała mieć z tym nic do czynienia, bądź z nią szczery. Skup się na kwestiach, na które jest przygotowana. To pozwoli również na zbudowanie zaufania pomiędzy Wami.

4. Nie unikaj tematu

Jeżeli córka zwraca się do Ciebie w tej sprawie, nie unikaj tego ani nie przerzucaj odpowiedzialności na je mamę. Dla Ciebie to uśmiech losu! Wykorzystaj to i przeprowadź z nią szczerą rozmowę.

5. Pozwól jej kontrolować rozmowę

Niech jej pytania określają kierunek, w którym zmierza rozmowa. Nie przejmuj się, że musisz porozmawiać „o wszystkim” za jednym posiedzeniem. Bardzo często jej ciekawość dotyczy tylko jakiejś konkretnej kwestii, a inne opisy lub wyjaśnienia mogłyby ją tylko zakłopotać lub przerosnąć.

6. Skorzystaj z współczesnych mediów

Jeżeli nie wiesz, jak zacząć rozmowę, skorzystaj ze współczesnych mediów, np. filmu z odpowiednią dla jej wieku sceną pocałunku. Jest mnóstwo zdrowych, jak i totalnie chorych przykładów. Niech to będzie wprowadzenie, po którym nastąpi głębsza rozmowa.

7. Rozmawiaj o wartościach

Twoja córka może woleć porozmawiać z mamą, lub inną zaufaną kobietą i właśnie im zadać pytania, które ją nurtują. Ale z Tobą może odbyć głęboką rozmowę o wartościach. Bądź szczery, kiedy będziesz mówił o Twoich wartościach i oczekiwaniach i jednocześnie pytaj ją o jej przekonania.

8. Pomóż jej zrozumieć chłopców

Ty jesteś domowym ekspertem od wszystkiego co chłopackie, więc pomóż jej w tym temacie. Pomóż jej zrozumieć dwa męskie spojrzenia na seks  – jedno: niezdrowe i egoistyczne i drugie: właściwe i odpowiedzialne.

9. Nie narzucaj tematu

Nie zmuszaj jej do rozmowy na ten temat. To nie znaczy, że musisz czekać, aż sama zacznie pytać. Poruszaj kwestie związane z seksem w różnych, codziennych sytuacjach, tak żeby nie czuła się tym przytłoczona.

10. Bądź wyrozumiały

Tato, czasem musisz pozwolić mamie przejąć stery w pewnych sprawach. I to może być ta chwila. Postaraj się zrozumieć, że Twoja córka potrzebuje poznać sprawę z punktu widzenia kobiety, a nie mężczyzny.

11. Zorganizuj wsparcie

Jeżeli nie ma szans na pomoc ze strony mamy, znajdź inną pomoc. Poproszenie o pomoc kobiety nie boli. To znaczy, że musisz znaleźć kogoś, komu ufasz i kto podziela Twój system wartości. Możesz przekazać córce wszystkie prawdziwe informacje i pojęcia, ale nigdy nie będziesz miał takiej samej perspektywy i doświadczenia jak kobieta.

 

Źródło: http://www.fathers.com/s7-hot-topics/sex/9-tips-for-talking-to-your-daughter-about-sex/

Paweł Czuba

Autor

Paweł Czuba

Z wykształcenia historyk i dziennikarz (specjalizacja: nowe media). 12 lat doświadczenia pedagogicznego w pracy z młodzieżą w ramach Federacji Skautingu Europejskiego. Mąż Klary, tata Róży i Józefa. Odkrywa ojcostwo z Tato.Net od 2015 roku. Sekretarz Zarządu Fundacji Cyryla i Metodego. Fan Sienkiewicza, „Kilera” i szant.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa