Moc ojcowskiej miłości

  • 29/12/2017

Dar miłości, który przekazujemy swoim dzieciom, a potem wnukom, zwraca się bogactwem korzyści dla ojca i dla całej rodziny. Ostatnie badania w Stanach Zjednoczonych pokazują, jak ojcowie cieszą się z narodzin własnego dziecka i jak ta radość biegnie dalej wraz ze wzrostem dzieci. Ta radość, którą ojciec wyraża, powoduje tworzenie się w mózgu dziecka bardzo ważnych połączeń nerwowych. Z badań przeprowadzonych na małych dzieciach wynikło, że dzieci, którym ojcowie często okazywali radość, są dużo bardziej pewne siebie i mają wyraźniejszy obraz swojej tożsamości jako przyszłych mężczyzn czy przyszłych kobiet.

Jedną z najlepszych rzeczy, jaką ojciec może zrobić dla swojej rodziny, to okazywać jej regularnie radość. Jest to jednak bardzo trudne, jeżeli sami nie doświadczyliśmy jej będąc dziećmi. Uważam więc, że spotykanie się z innymi mężczyznami, którzy mają podobne doświadczenia z dzieciństwa, jest rzeczą bardzo rozsądną i potrzebną. Pomaga to odkrywać pozytywne emocje, które ukryły się gdzieś głęboko. Czy przypominacie sobie radość i dumę, jaka napawała was, gdy dowiedzieliście się, że zostaliście ojcami? Wracajcie do tego uczucia, które was napełniało szczęściem, wraz ze wzrostem waszych dzieci. Jeśli więź z dziećmi została w jakimś momencie zerwana, to bardzo ważne jest, by ją odbudować i przywrócić. Chciałbym zatem powiedzieć o trzech aspektach tej radości, której wyrażanie jest rodzinie i dzieciom potrzebne.

Pierwszym aspektem wyrażania tej radości, to uwaga, jaką poświęcamy dzieciom. To poświęcenie uwagi wszystkiemu temu, co robią. Poczucie dumy tworzy więź emocjonalną, która bardzo pomaga dzieciom iść przez życie. Jak wiemy, w mózgu dziecka prawa półkula jest odpowiedzialna za wyrażanie radości. Wśród dzieci, którym ojcowie poświęcali uwagę i okazywali dumę z ich powodu, ta część mózgu bardzo dobrze się rozwinęła i jej możliwości są dużo większe. Jest to ważne, ponieważ ta część mózgu pełni istotną rolę w chwilach trudnych, traumatycznych.

Tę radość można okazywać przez kontakt wzrokowy, dotyk, ale też w rozmowie z dziećmi. Dowiedziono, że dzieci, którym ojcowie okazywali radość, są również bardziej świadome płciowo – silniej zauważają swą męskość czy kobiecość. W sytuacji gdy ojciec był nieobecny, lub jego obecność nie była pozytywna, jest o wiele większe prawdopodobieństwo zainstnienia problemów z poczuciem tożsamości w tej dziedzinie. Mężczyźni, którzy poświęcają swemu dziecku czas oraz okazują tę dumę i radość, powodują, że dziecko wzrasta w poczuciu bezpieczeństwa. To okazywanie uwagi właśnie powinno wyróżniać ojców.

Drugi aspekt to kontakt, dialog, szczególnie trudny dla rodziców dzieci w wieku nastoletnim. Wyzwanie, jakie stoi przed ojcami nastolatków, jest naprawdę wielkie. Okazywanie dumy i radości dziecku w tym wieku nie jest sprawą łatwą. Naprawdę trzeba się czasem naszukać, by znaleźć odpowiednią płaszczyznę, przez którą można trafić do nastolatka. Niemniej jednak, kiedy trafimy na obszary, w których możemy wyrazić dumę i okazać radość z dziecka, będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na podejmowanie przez niego decyzji w przyszłości.

Największe zmiany w połączeniach nerwowych w mózgu zachodzą w dwóch okresach życia dziecka – gdy jest bardzo małe i gdy jest w wieku nastoletnim. Potrzeba, jaką mają nastolatki by czuć bliskość swojego ojca, jest tak samo wielka jak u małego dziecka. Zapytajmy więc teraz siebie sami – w jaki sposób okazujemy dzieciom radość i dumę? Kiedy ostatnio to było? Róbmy to jak najczęściej, bo właśnie to wyrażanie dumy i radości najlepiej przygotuje je w dorosłe życie.

Trzeci obszar, o którym warto wspomnieć, to kompetencje. Mam tu na myśli coś, czego już się nauczyliśmy i zaczynamy wprowadzać to w codzienne życie rodzinne. Jak można jednak dać coś, czego samemu się nie otrzymało? W jaki sposób okazać dzieciom radość, jeśli sami nie doświadczyliśmy jej w dzieciństwie ze strony naszych ojców? Pomóc w tym może wsparcie ze strony innych ojców, a przede wszystkim ze strony Ojca, który jest w niebie. Wówczas zwycięzcą jest każdy, przez kogo w domu przejawia się to miłosierdzie i łaska radości.

Cieszę się, że jest  tak wielu mężczyzn, którzy chcą przewodzić rodzinom. Dziś w sercach młodych mężczyzn mamy nowy wyraz chęci życia, który pomoże rodzinom w całej Europie i liczę, że stanie się to również inspiracją dla mężczyzn w Ameryce.

Redakcja Tato.Net

Autor

Redakcja Tato.Net

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa