Klin siekiery – moja żona

  • 29/12/2017

– Tak naprawdę nie potrzebuję żony, by wychować mojego dzieciaka na ludzi – stwierdził Adam na warsztatach „7 sekretów” i wprawił trochę w konsternację, zadziwienie pozostałych uczestników i prowadzącego. Miał rację?

To miał, czy nie miał?

Może i miał rację, ale chyba tylko w skrajnych przypadkach, gdy np. żony zabraknie – umrze albo odejdzie. Wtedy jednak przyda się nam jeden z odcinków Beara Gryllsa o sztuce przetrwania. Dla większości ojców, którzy mają żony u boku, efektywność ich drogi ojcowskiej – jak pisze Canfield – w dużej mierze zależy od pielęgnowania więzi małżeńskiej. Co więcej – naszym największym atutem jest matka dziecka, Twoja żona, która spełnia rolę niejako klina siekiery, dzięki któremu stajesz się bardziej pewny siebie – jesteś po prostu lepiej osadzony. A jeśli jeszcze ona obdarza się zaufaniem i potrzebnym uznaniem, w tym co robisz na drodze  swojego ojcostwa, to dla takiej siekiery żaden las nie jest wyzwaniem.

Kiedyś ktoś zapytał naszego zmarłego  kompozytora, Wojciecha Kilara, co jest dla niego w życiu najważniejsze. On uśmiechnął się i odpowiedział pytaniem:  – Pani myśli, że moja muzyka? Nie, najważniejsza jest miłość do żony.

No właśnie – teoria super, ale gorzej z praktyką – ktoś powie, ja też przyznam, że jestem gotów się pod tym stwierdzeniem się podpisać. Wyzwanie nie lada, chyba najczęściej w tej właśnie dziedzinie padam na ring. Gdzieś w głębi serca czuję, że i wspomniany Kilar, i Canfield mają rację, kiedy piszą że miłość taty do mamy to najlepsze, co możemy zaoferować naszym dzieciom. Kiedy dziecko wzrasta w bezpiecznej atmosferze kochającej się rodziny, dostaje najlepszy prezent na całe życie. Potwierdza to jeszcze jeden z moich ulubionych cytatów na ten temat: z książki Tomka Budzyńskiego pt. „Miłość”. Budzy pisze, że „…wychowanie to tak naprawdę MIŁOŚĆ i szacunek do swojej żony”.

No właśnie – prezent i to najlepszy jaki możemy darować naszym dzieciom. A w tym to jesteśmy przecież dobrzy, prawda? Może warto zainwestować w dobrą, życiodajną relację z własną żoną, a wtedy i jej marzenia o tworzeniu rodzinnego duetu się spełnią i dzieciaki otrzymają mega prezent? Twoja życiowa partnerka ma zupełnie inną perspektywę spojrzenia na wiele spraw? Nie dogadujecie się w kwestiach wychowania? To wspaniale! Dzięki temu tworzy się nowa jakość i bogactwo w wychowaniu. Taki tandem daje synergię, w tym równaniu po dwie pary oczu dają dużo więcej niż 4.

Kochajcie swoje żony,  dzięki którym jesteście ojcami – zachęca nas Canfield. Dzięki temu będziemy stawali się coraz bardziej efektywnymi.

Rozumiem to, ale chcę wdrożyć. Dzięki temu moja ojcowska siekiera efektywności będzie miała skuteczny i trwały klin.

Przeczytałeś? Działaj:

  1. Zobacz, czego uczy Twoje dzieci Twoje podejście do żony. Co konkretnego możesz tu poprawić?
  2. Zapytaj Twoją żonę o dwie rzeczy: Kochanie, jak ja Ciebie traktuję? Kochanie, co myślisz o tym, jakim jestem ojcem?
  3. Porozmawiaj z żoną, w jaki sposób może przyczynić się do zwiększenia twojej skuteczności jako ojca.
  4. Nie planuj, powiedz dziś jedno życzliwe słowo i przytul żonę.
  5. Okaż jej czułość przy dzieciach, mówiąc że mama jest dla Ciebie numerem jeden.
  6. Zaplanuj wspólne wyjście – randkę, albo wspólną ucieczkę – wyjazd, by mieć tylko czas dla siebie i wzmacniać wzajemną relację. Skorzystają na tym ostatecznie wszyscy członkowie rodziny.
Redakcja Tato.Net

Autor

Redakcja Tato.Net

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa