Co zrobić, żeby rodzina była przy Tobie bezpieczna?

  • 29/12/2017

A jeśli będzie wojna?

– Tatusiu, a czy w Polsce będzie wojna? – zapytała nagle 6-letnia Danusia, przysłuchując się mojej rozmowie z żoną na temat tragicznych wydarzeń na Ukrainie kilka lat temu. Patrząc na dzisiejszą rzeczywistość, temat zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie nabiera innej realnych kształów. Kształów spraw, na które mało kto ma prawdziwy wpływ. Od razu pojawiają się pytania o to, czy w razie wojny czy konfliktu zbrojnego na mniejszą skalę, potrafiłbym zapewnić bezpieczeństwo mojej rodzinie? – A może już teraz należy zrobić zapasy suchego prowiantu, wody, lekarstw, baterii, świeczek, urządzeń na korbkę… czego jeszcze? – przeszło mi przez myśl. Najważniejsze to realnie podejść do zagrożenia i śledzić informacje. Z drugiej strony, jak wielu ludziom pod koniec lata 1939 r. nie mieściło się w głowach zagrożenie wojną…

Ojciec a bezpieczeństwo

Efektywny ojciec, jak przeczytamy w „7 sekretach efektywnych ojców” Kena Canfielda, to ten, który dfba o bezpieczeństwo swojej rodziny. Jest wzorem zachowania w czasie rodzinnego kryzysu. Zachowując zimną krew, podejmuje decyzje i wciela je w życie. Pamiętam, jak z kilkuletnią Danusią spacerowałem pod jednym z warszawskich szpitali, oczekując na wyniki badania żony pod kątem guza trzustki. Taka diagnoza zatrzymała czas w naszej rodzinie. Po doświadczeniu „rodzinnego cudu” i kolejnym badaniu, kiedy guz zniknął, usłyszałem od żony, że moja postawa spokoju i zaufania Bogu bardzo jej pomogła.

Paleta zagrożeń

Trudne sytuacje, w których postawa ojca jest kluczowa to również te dotyczące dzieci w każdym wieku. Zagrożeń czyhających na nasze dzieci jest dziś bardzo dużo, od ryzyka uszkodzeń ciała po szkodliwy wpływ kultury masowej czy grup rówieśniczych. Czy jesteśmy w stanie przewidzieć takie czy inne kryzysy? Na pewno nie. Możemy natomiast zapobiec niektórym zagrożeniom, wcześniej wskazując dzieciom sposób postępowania w określonych sytuacjach, które mogą się wydarzyć, jak np. pożar, wypadek. Nie raz w mediach słyszymy informacje o dziecku, które uratowało innego członka rodziny, dzwoniąc po służby ratownicze. Potem okazuje się często, że to dzięki rozmowom z tatą i mamą czy przyklejonym w widocznym miejscu przez rodziców alarmowym numerze telefonu.

Bezpieczeństwo w codzienności

Troska ojca o rodzinę wyraża się w tym, że zabezpiecza on potrzeby materialne rodziny. Efektywny ojciec dba o odpowiedni balans między pracą zawodową a czasem dla rodziny. Decyzje zawodowe podejmuje, uwzględniając ich wpływ na życie rodzinne. Kluczową kwestią w znalezieniu złotego środka jest dążenie do stałego, przewidywalnego dochodu, który daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

– Przy Tobie czuję się bezpieczna  – usłyszałem na koniec dnia od wtulonej we mnie córki.

 

Łukasz Wachowski

Redakcja Tato.Net

Autor

Redakcja Tato.Net

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa