5 podciągnięć do zbudowania Twojej konsekwencji

  • 29/12/2017

Najpierw chwyć drążek

– Jeden…, dwa…, trzy…, cztery…, pięć…, – Janek i Danusia wspólnie odliczają moje kolejne podciągnięcia na drążku zawieszonym w futrynie drzwi do kuchni. Kiedy kilka miesięcy temu rozpoczynałem konkretną pracę nad swoją kondycją fizyczną przez codzienne ćwiczenia, przez myśl mi nie przeszło, że

w ten właśnie sposób będę kształtował bycie konsekwentnym i takim się stawał w oczach moich dzieci.

Konsekwentny ojciec, jak czytamy w „Siedmiu sekretach efektywnych ojców” Kena Canfielda, to ten, który jest stały w swoim postępowaniu i zachowaniu. Jego dzieci potrafią przewidzieć jego zachowanie w niemal każdej sytuacji, dzięki czemu nie boją się wchodzić z nim w bliskie relacje.

Każde dziecko, poznając świat dokoła, tworzy własną mapę. Stały i konsekwentny ojciec jest dla niego punktem odniesienia w wychodzeniu do świata. Niezastąpioną rolą ojca jest też wskazywanie dzieciom autorytetu większego niż ojcowski. Przez pryzmat relacji z ojcem dzieci postrzegają relację z Bogiem.

Raz – panuj nad wahaniami nastroju

Co wyróżnia konsekwentnego ojca? Przede wszystkim nie ulega wahaniom nastroju. Możemy sobie wyobrazić, jak bardzo zdezorientowane, a następnie wycofane, może stać się dziecko, którego tata w jednej chwili jest życzliwy i miły, a za moment wybucha gniewem i zachowuje się agresywnie. Codzienność takiego dziecka w relacji z ojcem jest jak stąpanie po cienkim lodzie, który nie wiadomo, kiedy pęknie.

Dwa – bądź aktywnie obecny w rodzinie

Ojciec stały i konsekwentny jest aktywnie obecny w rodzinie. Planuje z wyprzedzeniem wspólne spędzanie czasu wolnego. Ważną i potrzebną sprawą jest to, aby znaleźć czas na bycie na wyłączność dla każdego członka rodziny, nie ważne czy będzie to wspólne zrobienie obiadu, czy wyjście na basen, liczy się wzmocnienie tej konkretnej relacji.

Trzy – miej stały rozkład dnia

Ważną szczególnie z punktu widzenia dzieci cechą konsekwentnego ojca jest stały rozkład dnia. Pamiętam, kiedy raz znacznie wcześniej wyszedłem z domu do pracy i w pośpiechu nie zdążyłem przygotować dzieciom śniadania, które zwykle zjadamy razem rano, wtedy moją żonę obudził wymowny jęk synka: – Nie ma śniadaniaaaaa?!. Od tamtej pory jeśli wiem, że nie dam rady zrobić rano śniadania, uprzedzam dzieci wieczorem poprzedniego dnia, żeby zapobiec rozczarowaniom. Bycie taty w pracy często jest dla dzieci pewną niewiadomą. Dlatego jeśli to możliwe, warto jest zapoznać dzieci z miejscem swojej pracy. Mam w pamięci taki dzień otwarty zakładu pracy mojego taty – fabryki samochodów, w czasie którego zobaczyłem, gdzie pracuje mój tata i czym się zajmuje. I muszę przyznać, że czułem dumę z tego, że mój tata jest kontrolerem jakości skrzyni biegów do samochodów. Podobnie dla mojej córki jedną z często wspominanych wśród „wypraw życia” jest ta do mojego biura.

Cztery – dotrzymuj obietnic

Łatwo jest obiecywać coś dzieciom, czasem jednak trudno jest się z tego wywiązać – zabraknie czasu, pieniędzy. Dlatego konsekwentny tata, jeśli coś obiecuje, robi to w sposób przemyślany i zawsze tej obietnicy dotrzymuje. A jeśli obietnica z uzasadnionych przyczyn nie może być dotrzymana należy to wyjaśnić i szczerze przeprosić.

Pięć – miej stałe zainteresowania

Bycie wytrwałym w swoich zainteresowaniach i hobby to również cecha konsekwentnego taty. Patrząc na taki przykład, dzieci będą zachęcone do rozwijania swoich zainteresowań sportowych czy artystycznych. Zainteresowania taty mogą stać się również rodzinnym hobby, które stworzy więcej okazji do wspólnie spędzonego czasu.

 

W realizacji Twojego planu wiernie wspierają Cię Twoi domowi kibice. Z takim dopingiem na pewno osiągniesz cel.

 

Łukasz Wachowski

Redakcja Tato.Net

Autor

Redakcja Tato.Net

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa