12 sposobów na pogodzenie pracy i rodziny

  • 29/12/2017

 

Według badań przeprowadzonych przez serwis Fatherhood.org 8 na 10 mężczyzn uważa, że bycie dobrym ojcem jest bardzo ważnym elementem  sukcesu.

Zastanawiasz się jak podzielić czas między pracę i dom? Dla pracującego taty znalezienie czasu dla rodziny może być problemem. Obowiązek pracy oraz rodzina mogą być przyczyną stresu i konfliktu wewnętrznego. Jeśli właśnie tak się czujesz, nie jesteś sam.

•    Dziś 71% mężczyzn mówi, że woleliby zarabiać mniej jeśli oznaczałoby więcej czasu dla rodziny.
•    Zarówno mężczyźni jak i kobiety uważają czas dla rodziny za ważniejszy niż pieniądze, władza lub pozycja społeczna.

Prawdą jest, że konflikt rodziny i pracy to dla taty nie lada wyzwanie. Jest jednak wiele rzeczy, które mogą pomóc ci odnieść sukces zarówno w pracy jak i w domu. Oto 12 sposobów by pomóc ci pogodzić czas pracy z czasem dla rodziny.

1)    Powiedz współpracownikom o swoim oddaniu rodzinie
Porozmawiaj z kolegami z pracy oraz szefem o swojej chęci pogodzenia pracy i rodziny. To pomoże im zobaczyć, że nie poświęcisz rodziny dla pracy.

2)    Uczyń szefa swoim sprzymierzeńcem
Współpraca z szefem wymaga uczciwości, zaufania i ciężkiej pracy. Wypracuj ze swoim przełożonym metody, które pomogą ci sprostać twoim obowiązkom zarówno wobec pracy jak i rodziny. Jedną z wspaniałych metod jest cotygodniowe sprawozdanie z postępów w pracy przedstawiane szefowi. W ten sposób jesteś oceniany na podstawie tego co zrobiłeś w pracy, a nie poza nią.

3)    Bądź pracowity i skupiony
Zrób co do ciebie należy w ciągu dnia tak, aby później móc spędzić czas wyłącznie z rodziną. Zamknij drzwi, na klamce zawieś tabliczkę „Nie przeszkadzać” lub po prostu unikaj biurowego plotkowania. Niech ludzie wiedzą, że wykonanie powierzonych obowiązków traktujesz serio. Pod koniec dnia możesz odpocząć wiedząc, że zrobiłeś dziś kawał dobrej roboty.

4)    Bądź graczem
Przy specjalnych projektach zaoferuj przełożonemu i współpracownikom swoją pomoc. To doskonała okazja aby udowodnić, że wtedy kiedy trzeba potrafisz się dostosować. Traktuj ludzi tak jak sam chciałbyś być traktowany, a pomogą ci pogodzić pracę i rodzinę.

5)    Bądź wybredny gdy chodzi o dodatkową pracę
Pomyśl zanim zgodzisz się na nadgodziny lub dodatkowe zadania. Perspektywa dodatkowych pieniędzy lub uznania może być kusząca, ale może też oznaczać mniej czasu dla rodziny.

6)    Pokaż swoje oddanie rodzinie
W widocznym miejscu w biurze umieść rzeczy takie jak rysunki dzieci czy zdjęcia rodzinne by każdy mógł zobaczyć ile znaczy dla ciebie rodzina. Miej też wyraźnie ustalony czas dla rodziny tak jak masz ustalony czas, który poświęcasz pracy. Ludzie szybko nauczą się szanować zarówno twój czas pracy, jak i czas dla rodziny.

7)    Korzystaj z tego co firma oferuje by pomóc ci pogodzić pracę i rodzinę
Twój pracodawca może zaoferować korzyści takie jak nienormowany czas pracy, zamiana zmian, praca na odległość, urlop ojcowski czy stosowany w niektórych korporacjach tzw. „bank urlopowy”. Korzystaj z nich by pogodzić pracę i rodzinę. Jeśli twój pracodawca nie oferuje takich korzyści, porozmawiaj o tym z działem kadr.

8)    Decyzje dotyczące kariery podejmuj z perspektywy członka rodziny
Postaraj się znaleźć pracę, która ograniczy stres towarzyszący łączeniu pracy i rodziny. Rozważając awans lub propozycję nowej pracy, porównaj korzyści z tego płynące z wpływem, jaki ta decyzja będzie miała na twoją rodzinę.

9)    Ogranicz pracę w weekendy, wakacje i święta
Nie przyzwyczajaj się do pracy w dni wolne. By skupić się na rodzinie potrzebujesz być z dala od pracy. Poproś by współpracownik w trakcie wakacji wykonał twoją część pracy. To pomoże ci o nic się nie martwić gdy będziesz miał wolne.

10)    Przebywaj z rodziną każdego dnia
Codziennie poświęcaj czas swoim dzieciom oraz, jeśli jesteś żonaty, także i żonie. Nie ograniczaj się wyłącznie do weekendów. Znajdź wydarzenia i imprezy, na które możecie razem pójść. Układaj dzieci do snu, chodźcie na wieczorny spacer lub po prostu zjedzcie razem śniadanie czy kolację. To pomoże ci pozostać w kontakcie z rodziną. Jeśli nie mieszkasz z dziećmi, staraj się spędzać z nimi tyle czasu ile możesz. Każdego dnia znajdź chwilę by pogadać z nimi przez telefon czy wysłać im maila.

11)    Ustal „godziny dla rodziny”
Ustal porę dnia przeznaczoną wyłącznie dla rodziny. W tym czasie wyłącz komórkę, komputer i pager oraz trzymaj się z dala od pracy.

12)    Zapisz swoje zobowiązanie
Napisz i podpisz „kontrakt rodzinny”. Niech twoje dzieci i żona (jeśli ją masz) także go podpiszą. Zapisz, że pogodzisz sukces w pracy z sukcesem w domu tak by być zaangażowanym, odpowiedzialnym i oddanym ojcem. Czytaj kontrakt na początku każdego tygodnia by nie zapomnieć o swoim zobowiązaniu.

Redakcja Tato.Net

Autor

Redakcja Tato.Net

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa